Skip to main content area Skip to sub-navigation
Skip to main content

Faculty by Department & Program 2017-2018

Show:

Anthropology (SS)

Full-Time

Chandrani, Yogesh (One Year)
Fish, Krista
Hautzinger, Sarah
Ingram, Scott
Leza, Christina (Fall Sabbatical)
Montaño, Mario (Chair)

Part-Time

Holst, Joshua (Block 1)
Hosemann, Aimee (Blocks 1, 3, 4)
Jacobson, Calla (Block 6)
Lewis, Eshe (Block 2)
Scandlyn, Jean (Block 7)
Wren, Brandi (Block 3)

Art (H)

Full-Time

Bentley, Tamara
Ehrlich, Victoria (One Year)
Gumpper, Jean (Lecturer, Artist-in-Residence)
Johnson, Scott (Chair)
Kolarik, Ruth (Assoc Chair)
Leonard, Katharine
Murray, Gale (Fall Sabbatical)
Powell, Emma (Fall Early Sabbatical)
Swider, Bogdan (Spring Sabbatical)
Tucker, Rebecca (FAC)

Part-Time

Asis, Aaron (Block 2)
Bell, Andrea (Blocks 5, 6)
Bukowski, Kristen (Block 6)
Confer, Alex (Blocks 2, 3, 4)
Hodges, Kat (Block 4)
Hundley, Catherine (Block 2)
Hutton, Deborah (Block 7)
Joyner, Jody (Blocks 1, 3)
Larned, Emily (Block 6)
Lowe, Genevieve (Block 4)
Oppenheim, Jocelyn (Block 4)
Smaby, M.K. (Block 4)

Chemistry and Biochemistry (NS)

Full-Time

Bowman, Amanda (Fall Early Sabbatical)
Daugherty, Margaret (Chair)
Dounay, Amy
Fahrenkrug, Eli
Grover, Neena (Assoc Chair)
Kisunzu, Jessica
Lindeman, Theodore
Meyer, Sally
Vaghoo, Habiba

Part-Time

Bower, Nate (Block 3)

Classics (H)

Full-Time

Buxton, Richard
Cramer, Owen (Fall Sabbatical)
Dobson, Marcia (Spring Sabbatical)
Thakur, Sanjaya (Chair)
Wise, Jessica (One Year)

Economics/Business (SS)

Full-Time

Craighead, William
de Araujo, Pedro (Assoc Dean)
Fenn, Aju
Hoel, Jessica
Johnson, Daniel
Kapuria-Foreman, Vibha
Lybecker, Kristina (Chair)
Miller-Stevens, Katrina
Parco, James (Spring Sabbatical)
Rader, Christina
Rask, Kevin
Redmount, Esther (Assoc Chair)
Smith, Mark
Tiefenthaler, Jill

Part-Time

Allon, Margaret Sue (Block 2)
Grassmueck, Georg (Block 6)
Mann, John (Blocks 3, 5, 7)

Education (SS)

Full-Time

Drossman, Howard
Figueroa, Chantal (One Year)
Randolph, Kathleen (One Year)
Stanec, Kristin (Lecturer)
Taber, Michael (Chair)
Valtierra, Kristina
Whitaker, Manya

Part-Time

Bush Jeffrey (Block 5)
Comstock, Diane (Blocks 1, 2, 3, 4)
Craft, Levka (Blocks 1, 2)
Derr, Lee (Blocks 1, 2, 3, 4)
Fitzhugh, Lynne (Block 2)
Hokanson, Peter (Blocks 1, 2, 3, 4)
Siegel, Leslie (Blocks 3, 4)

Cultural Program Coordinator

Le, Khang (Classical Languages)

English (H)

Full-Time

Butte, George
Evitt, Regula
Garcia, Claire (Sabbatical)
Chavez, Felicia (Riley Scholar-in-Res.)
Goldberg, Sylvan
Hayward, Steven
Hilberry, Jane
Love, Genevieve
Mason, David (Chair)
Pulley, Natanya
Richman, Jared (Assoc Chair)
Santa, Tracy (Lecturer)
Sarchett, Barry
Stefanek, Robert (One Year)

Part-Time

Ausubel, Ramona (Block 4)
Bash, Barbara (Block 8)
Behrens, Peter (Block 7)
Bowers, Toni (Block 8)
Kuitenbrouwer, Kathryn (Block 4)
Lewis, Bernice (Block 6)
Nance, Sarah (Block 2)
Seuss, Diane (Block 2)
Simons, John (Block 4)

French & Italian (H)

Full-Time

Diop, Nene (One Year)
Minervini, Amanda (One Year)
O’Riley, Michael
Tallent, Alistaire (Chair)
Wade, Ibrahima

Part-Time

Chumash, Kobi (P/T)
Pizzo, Marina (Blocks 2, 3)
Sponchiado, Dario (Blocks 3, 4, 5, 6)

Cultural Program Coordinator

Battistella, Diana (Italian House)

Geology (NS)

Full-Time

Fricke, Henry
Leonard, Eric
Levandowski, Will (One Year)
Myrow, Paul
Noblett, Jeff (Chair)
Siddoway, Christine

Part-Time

Jacobsen, Robert (Block 1)

German/Russian/East Asian Languages (H)

Full-Time

Davis, William (Chair - Comp Lit)
Ericson, Joan (Chair - GREAL)
Jiang, Hong (Sabbatical)
Onishi, Hiromi (One Year)
Pavlenko, Alexei
Steckenbiller, Christiane (Spring Early Sabbatical)
Zhang, Fanny (Lecturer)

Part-Time

Hughes, Haning (P/T)
Khan, Natalia (Blocks 1, 2, 3, 7, 8)
Laviolette, Brigitte (P/T)
Nikolskaya, Tatiana (Blocks 5, 6, 7)
Jia, Pan (Block 6)

Cultural Program Coordinators

Abu Dalal, Mahadia (Fulbright)
Breintner, Markus (Max Kade House)
Pletneva, Lidiia (Russian House)
Sakurai, Ryota (Japanese-Chinese House)
Zhou, Huimeng (Japanese-Chinese House)

History (SS)

Full-Time

Ashley, Susan
Blasenheim, Peter (Spring Sabbatical)
Piña, Ulices (Riley Schol in Res)
Kohout, Amy
Mehta, Purvi (Fall Early Sabbatical)
Monroy, Douglas (Chair)
Murphy, Jane
Neel, Carol
Ragan, Tip (Fall Sabbatical)
Ratchford, Jamal
Rommel-Ruiz, Bryan
Smith, Jake (One Year)
Williams, John

Part-Time

Merrick, Jeffrey (Block 6)

Human Biology & Kinesiology (NS)

Chair

Erdal, Kristi

Full-Time

Bull, Anthony
Miska, Dan (Lecturer)

Part-Time

Anderson, Angela (Blocks 1, 2, 3)

Mathematics & Computer Science (NS)

Full-Time

Anderson, Marlow (Fall Half-Year Sabb.)
Brown, David (Spring Sabbatical)
Bruder, Andrea (Assoc Chair)
Burge, Janet
Erickson, Stefan (Chair)
Hogenson, Kirsten (One Year)
McDougall, Jane
Moran, Molly
Nguyen, Nguyen (One Year)
Siddoway, Michael (Assoc Dean)
Whitehead, Matthew
Ylvisaker, Benjamin (Fall Early Sabbatical)

Part-Time

Abrams, Gene (Block 2)
Fulghesu, Damiano (Blocks 4, 7)
Glen, Andrew (Blocks 2, 3, 6, 8)
Gordon, Robert (Blocks 1, 5)
Janke, Steven (Blocks 3, 7)
Koo, Richard (Block 2)
Tinsley, Fred (Block 5)
Watkins, John (Block 2)
Wilson, Robin (Block 7)

Molecular Biology (NS)

Chair

Montaño, Mario

Full-Time

Bertrand, Ralph (Spring Sabbatical)
Garcia, Jennifer
Hanson, Sara
Hatton, Olivia
Killian, Darrell (Chair)
Lostroh, Phoebe

Part-Time

Roop, Jeremy (Block 3)

Music (H)

Full-Time

Aharony, Iddo (One Year)
Bañagale, Ryan
Ben-Amots, Ofer (Chair)
Brink, Daniel (Lecturer)
Grace, Michael
Grace, Susan (Artist-in-Res) (Assoc Chair)
Levine, Victoria

Part-Time

Anderson, Diana (P/T)
Barker, Jennifer (Block 1)
Bolger, Mick (Block 7)
Brink, Ann (P/T)
Collazo-Llantin, Manuel (P/T)
Cooper, Peter (P/T)
Ding, Monica (P/T)
Dobrotvorskaia, Katya (P/T)
Ekberg, Nancy (P/T)
Fosha, Dan (P/T)
Hanagan, Joyce (Blocks 3, 7)
Head, Joseph (P/T)
Jorgensen, Jerilyn (P/T)
Joyce, James Cully (P/T)
Lasmawan, I. Made (P/T)
Marni, Ni Ketut (P/T)
Matzke, Rex (P/T)
Miller, Dale (P/T)
Nagem, Paul (P/T)
Neihof, Marc (P/T)
Polifka, Joyce (P/T)
Reed, Keith (P/T)
Rhodeside, Haley (P/T)
Rodrigues, Cauȇ de Carvalho (Block 1)
Rowland, Martile (P/T)
Schormann, Carola (Block 1)
Shelton, Evan (P/T)
Shelton, Frank (P/T)
Stevens, Daryll (P/T)
Taylor, Thomas (P/T)
Teske, Deborah (P/T)
Van Hoy, Jeremy (P/T)
Vieira, Alex (P/T)
Wilson, Carol (P/T)
Wilson, Thomas (P/T)

Organismal Biology and Ecology (NS)

Full-Time

Ebersole, James
Gray, Emilie
Heschel, Shane (Chair)
Linkhart, Brian
Snyder, Marc
Wilson, Mark

Philosophy (H)

Full-Time

Daly, Helen (Spring Sabbatical)
Furtak, Rick
Hernandez-Lemus, Alberto
Hourdequin, Marion (Chair)
Kim, Yong (One Year)
Lee, Jonathan
Riker, John (Spring Sabbatical)

Part-Time

McEnnerney, Dennis (Adjunct)
Daly, Jacob (Blocks 6, 7)

Physics (NS)

Full-Time

Burns, Shane
Cervantes, Phillip
Gosnell, Natalie (One Year)
Hilt, Richard
Lang, Kristine
Purdue, Patricia (Chair)

Part-Time

DiCenzo, Stephanie (Adjunct)
Klebe, Dimitri (Blocks 1, 8)
Langner, M Rois (Half)
Leveille, Michael (Block 1)
Westphal, Andrew (Block 2)
Wetterer, Charles (P/T)

Political Science (SS)

Full-Time

Coggins, Elizabeth (Fall Early Sabbatical)
Fuller, Timothy
Gould, John
Grace, Eve
Hendrickson, David (Chair)
Lee, Robert
Lindau, Juan
McKendry, Corina (Sabbatical)
Price-Smith, Andrew
Sorace, Christian
Wolfe, Dana (Sabbatical)

Part-Time

Cronin, Thomas (Blocks 2, 8)
Derdzinski, Schuyler (Block 8)
Foerster, Schuyler (Block 4)
Galves, Fred (Blocks 3, 7)
Hutchins, Corey (Block 5)
Pilch, Fran (Block 1)

Psychology (NS)

Full-Time

Chan, Emily (Assoc Dean)
Driscoll, Lori
Erdal, Kristi
Holmes, Kevin (Spring Early Sabbatical)
Horner, John (Chair)
Jacobs, Robert
Roberts, Tomi-Ann
Waters, Patricia
Weaver, Jason (One Year)

Part-Time

Martin, Carole (Block 5)

Religion (H)

Full-Time

Coleman, Tracy
Gardiner, David
Premawardhana, Devaka (Spring Early Sabbatical)
Reaves, Pamela (Fall Early Sabbatical)
Wright, Peter (Chair)

Sociology (SS)

Full-Time

Dantzler, Prentiss
Giuffre, Katherine (Sabbatical)
Hannscott, Lauren (One Year)
Muñoz, Vanessa (Fall Early Sabbatical)
Murphy-Geiss, Gail (Assoc Chair)
Popkin, Eric (Chair)
Roberts, Wade (Sabbatical)
Schneider, Emily (One Year)
Wong, Sandra (Dean)

Spanish & Portuguese (H)

Full-Time

Arroyo-Rodriguez, Daniel
Jaque, Javiera
Lomas, Clara (Chair)
Marinescu, Andreea
Ruiz, Carrie
Wood, Naomi (Sabbatical)

Part-Time

Bizzarro, Kathleen (Adjunct)
Slayden, Martha (Blocks 3, 5, 6, 7)

Cultural Programs Coordinator

Pareja Alfaro, Ana Gabriela(Spanish House)

Theatre & Dance (H)

Full-Time

Davis-Green, Marie
Goodwin, Idris (Fall Early Sabbatical)
Herminjard, Patrizia (Artist-in-Residence)
Lindblade, Thomas
Manley, Andrew
Platt, Ryan
Womack, Shawn (Chair)

Part-Time

Ames, Gypsy (Adjunct)
Aronson, Kathryn (Blocks 3, 4, 7, 8)
Carrico, Rachel (Blocks 2, 3, 6)
Eckwall, Heidi (Blocks 2, 4, 6, 8)
Goudiaby, Safietou (Blocks 5, 6, 7, 8)
Harris, Rennie (Blocks 5, 6)
Hendren, Julie (Block 7)
Johnson, Jan (Block 6)
Jules, Ron Saul (Blocks 1, 2, 5-8)
Lauther, Susan (Blocks 7, 8)
Marble, Tom (Block 6)
Mercer, Debra (P/T)
Roodhuyzen, Becca (Blocks 7, 8)

Inter-disciplinary 

Asian Studies

Director

Bentley, Tamara

Part-Time

Tu, Harrison (Blocks 7, 8)

Comparative Literature

Full-Time

Davis, William (Chair)
Naji, Ammar
Scheiner, Corinne

Part-Time

Hughes, Lisa (Adjunct)

Environmental Program

Full-Time

Barnes, Rebecca (Spring Early Sabbatical)
Barriquand, Tamara (One Year)
Cornelius, Tyler (One Year)
Gratz, Lynne
Kannan, Phillip (Distinguished Lecturer)
Kummel, Miro (Director)
Lee, Jean

Part-Time

Cowie, Rory (Blocks 6, 8)
Drummond, Boyce (Blocks 3, 4)
Sponchiado, Dario (Blocks 1, 2)
Horodyskyj, Ulyana (Block 7)

Feminist and Gender Studies (SS)

Director

Waters, Patricia

Full-Time

Guessous, Nadia
Kumar, Rushaan
Lewis, Heidi (Assoc Director)

Film & Media Studies

Director

Sarchett, Barry

Full-Time

Chavez, Felicia (Riley Scholar-in-Res.)
Haskell, Clay (Fall Early Sabbatical)
Karlekar, Tilottama (Riley Scholar in Res.)
Krzych, Scott (Spring Sabbatical)
Nelson, Dylan (Fall Early Sabbatical)

Part-Time

Sturman, Dan (Block 1)

General Studies

Chair

Siddoway, Mike

Part-Time

Bradley, Laurel (Block 4)
Elder, Erin (Block 3)
Riley, Gresham (Block 1)
Riley, Pam (Block 1)

Race, Ethnicity, and Migration Studies

Full-Time

Ratchford, Jamal
Robertson, Dwanna
Sawyer, Michael

Southwest Studies

Director

Montaño, Mario

Full-Time

Gay-Antaki, Miriam (One Year)
Guerra, Santiago
Perramond, Eric
Roybal, Karen

Part-Time

Crossley, Phillip (Block 6)
Rios, Nancy (Block 7)